חלק קריטי בחוסן הארגוני הוא רמת הניהול והמנהיגות של המנהלים.
איכות הניהול משפיעה על כל ההיבטים הקשורים להון האנושי, וכמובן שגם על היכולת של הארגון לעמוד ביעדיו, להשיג את מטרותיו ולפעול על פי ערכיו וחזונו. 

בנוסף, סגנון המנהיגות והניהול של המנהלים משפיעה על רמת החוסן האישי של העובדים, ובאופן ישיר וברור גם על רמות הלחץ והשחיקה שהעובדים חווים.

מחקרים מראים שסגנון מנהיגות מתמיר (Transformational Leadership) של המנהל משפיע על רמות החוסן של העובדים. כמו כן, נמצא שרמות החוסן של עובדים שהמנהלים שלהם מציבים להם יעדים, מתגמלים אותם באופן בונה ומעניקים להם משוב מתמשך – גבוהה יותר.  

במחקר שבוצע באוניברסיטת תל אביב נמצא שה-Stress Mindset של המנהלים משפיע באופן מובהק על רמות הלחץ והשחיקה של העובדים:

  • מנהלים נוטים להניח שהחוויה האישית שלהם היא גם החוויה של העובד.
  • מנהל שחווה לחץ כחיובי, נוטה פחות לראות את מה שחווה העובד שנמצא בלחץ: הוא יתפוס אותו כפחות שחוק, לא ייזום מתן עזרה, וסביר להניח שירגיש נוח להטיל עליו עוד עומסים.
  • ב–%‭60‬ מהמקרים העובד יתאר סימפטומים של שחיקה, אגרסיות, עצבנות ובעיות שינה, בעוד שהמנהלים באופן די גורף מניחים שהוא דווקא מצליח להתמודד עם הלחץ….
  • בכל הקשור ללחץ ולשחיקה: אין תחליף לשיחה אישית של המנהל עם העובד. בלעדיה המנהל לא יידע.
  • מנהלים מודעים לעתים קרובות לעומסים שהעובדים נתונים בהם, אך לא בהכרח יודעים להעריך נכונה איך עומסים אלה משפיעים על העובד.
  • ההבנה שהתפיסה האישית שלנו מוטה וניסיון לדבר בפתיחות על לחץ ותוצאותיו, יכולים להיטיב הן עם המנהל והן עם העובד.

ישנם אחרים מחקרים שמצביעים על "הדבקה" של חוסן מהמנהלים לעובדים, דבר המוכר כ"אפקט ההדבקה. 

איכות הניהול והמנהיגות של המנהלים משפיעה באופן ישיר וחד משמעי על רמות הלחץ והשחיקה של העובדים. ככל שהניהול איכותי יותר, תהליכי העבודה יעילים יותר, הממשקים עובדים חלק יותר וקבלת ההחלטות טובה יותר. זה משפיע מיד על רמות העומס והלחץ שהעובדים חווים. בנוסף, סגנון המנהיגות והניהול של המנהלים משפיעה כמובן על המוטיבציה, המחוברות ושביעות הרצון של העובדים, שגם הם קשורים באופן ישיר לרמת הלחץ והשחיקה שהעובדים חווים. 

חוסן, מנהיגות וכל מה שבניהם - תוכנית פיתוח מנהלים ייחודית

תוכנית פיתוח המנהלים שאני מנחה היא ייחודית ויחידה מסוגה בישראל. היא מבוססת על מחקרים עדכניים בתחום המשלב בין מנהיגות וחוסן, ומשלבת בין מודלים ושיטות לפיתוח מנהיגות לבין כלים מעולם החוסן וניהול הלחץ.

תוכנית זו מאפשרת למנהלים להתנסות בטכניקות יישומיות שישפיעו על כל ההיבטים החשובים והקריטיים בניהול היומיומי שלהם, ולכן גם על רמות החוסן, הלחץ והשחיקה שהם והעובדים שלהם חווים. כמו כן, התוכנית הזו היא נדבך חשוב וקריטי בפיתוח של חוסן צוותי וארגוני. 

למי התוכנית מתאימה?

זוהי תוכנית פיתוח מנהיגות מתקדמת ועל כן היא מתאימה למנהלים שכבר עברו הכשרה ניהולית בסיסית / קורס פיתוח מנהלים, בתוך הארגון ובתפקידם הנוכחי, בדרג מנהלי מחלקות ומעלה.

מבנה התוכנית

המבנה המומלץ הוא שלושה מפגשים, כאשר מפגש אחד הוא של יום וחצי רצופים ב-Off site, ועוד שני מפגשים של חצי יום כל אחד.  

כמובן שישנה אפשרות להתאים את מבנה התוכנית לאפשרויות ולצרכים של הקבוצה והארגון. 

למידע ולפרטים נוספים מוזמנים ליצור איתי קשר כאן. 

דילוג לתוכן